Dlaczego jestem za handlem w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę, to dla mnie bezsensowna ustawa. Podam argumenty, które uzasadnia bezsensowność tej ustawy.

Ustawodawca twiedzi, że to pomoże pracownikom, w zyskaniu wolnego dnia, dzięki temu więcej czasu spędzimy w gronie rodziny.

To bzdura. Na zakazie handlu starcą pracownicy najmniej zarabiający i pracodawcy.

Dlaczego pracodawcy stracą na zakazie handlu w niedzielę:

 • Małe biznesy, kóre dotychczas były czynne w niedziele. Często  w takich miejscach pracują także pracodawcy na zmianę z pracownikiem.
 • Pracodawców zatrudniających od 1-9 pracowników jest ponad 2 mln.

źrodło: http://www.coig.com.pl/spis-polskich-firm_katalog_polskich_firm.php

 • Czynsz za najem lokali, nie zostanie zmniejszony.
 • Koszty utrzymania pracownika, także się nie zminienią
 • Zus nie zmaleje
 • Obroty spadną, jeśli pracodawca samodzielnie nie będzie w stanie stanąć za kasą, gdy są minimum dwa stanowiska w punkcie sprzedażowym/usługowym.
 • Pracownicy na niższych stanowiskach, będą żądać podwyżek

Zatem małe firmy poniosą straty.

Jak ta ustawa ma się do pracowników.

Głównie uderzy w osoby pracujące w niedziele, są to pracownicy na niskich stanowiskach i mało opłacani.

Są to samotne matki i ojcowie, którzy szukają dodatkowego miejsca do zatrudnienia aby mieć na podstawowe opłaty.

Studenci, nie każy ma pomoc od rodziców. Często pracują, aby móc opłacić stancje a zapewne spora część osób, to jedyne ich źrodlo utrzymania.

Politycy wypowiadający się w mediach, że dzięki wolnym niedzielom spędzimy czas z rodziną. Wyjdziemy do teatru, kina, muzeum i innych miejsc kuklturalnych. Przestaniemy wtedy chodzić po galeriach. Ha ha ha 

Twierdzi, że dzięki wolnym niedzielom, firmy zajmujące się gastronomią zwiekszą zyski.

Spójrzmy racjonalnie:

 • Osoby pracujące w niedziele, zazwyczaj miały inny wolny dzień od pracy
 • W niedzielę chętnie pracowali osoby, które w tygodniu się uczyli lub brakowało im do pierwszego a  w wolne dni dorabali w innych firmach.
 • Obecnie, jak masz słabo opłacalną pracę, zostanie Ci tylko socjal, ale oni nie pomogą. Tak więc pracownik na niskich stanowiskach starci źrodło dochodu.
 • Strata dochodu spowoduje, dodatkowe zubożenie części społeczeństwa.
 • Pracowników na niskich stanowiskach nie stać na kino, teatr czy obiad w restauracji, więc nie zwiększy to dochodów firm gastronomicznych
 • Pracownicy na wyższych stanowiskach, to mniej ich dotyczy bo i tak korzystali z kin, teatrów, fitness klubów i innych rozrywek kulturalnych. Niezależnie od dnia tygodnia, bo ich na to stać.
 • Zakupy  w niedzielę, to zazwyczaj jedyny dzień, kiedy można całą rodziną odwiedzić sklepy oraz np. kino. Bo  w tygodniu pracujemy a dzieci w szkole.
 • Pracodawcy przedłużą prace w piątki lub soboty do 24 godziny. Sklep obok mnie tak zrobił.

 

Czy podoba mi się ta ustawa, zakaz handlu w niedzielę- nie. Ustawa udeża jak zwykle w najmniej zarabiających, jeszcze bardziej ich zuboża. To tak jak ustawa 500 plus. Fajnie że jest, ale jak zwykle traci ten najniżej. Masz jedno dziecko, to jesteś bogaty, nie dostaniesz jak pracujesz np. w markecie na kasie. A kierownik, mający dwojkę dzieci dostanie 500 zł. na drugie dziecko.

Zaraz zapewne padnie hejt, może zmienić pracę, uczyć się. Tu bym polemizowała. Tak, jestem za rozwojem, lecz z doświczenia wiem, że to bardzo trudne. Po rozwodzie 10 lat temu, byłam takim pracownikiem, bez zawodu z małymi dzićmi młodszy syn miał 1,5 roczku. Wcześniej nie mogłam się rozwijać, były mnie ograniczał.  Osoby zarabiające  najniższe krajowe, a  zwłaszcza dla samotnych rodziców to bardzo trudne. Nawet jak uda im się pojść na kursy czy szkolenia to i tak pracodawcy nie dadzą szansy na prace bo brak doświadczenia. Byłam w tej sytuacji, pokończyłam kursy a nawet studia skończyłam i du….a. Wszystko, co opisuję na blogu, to moja własna nauka.  I teraz się pytam, gdzie mają dorobić, by np. odłożyć na szkolenia, które i tak nic im nie dadzą, na rachunki i inne nieprzewidziane wydatki np. wieczne wycieki w szkołach, leki….

 

A ty co myślisz? Zostaw proszę komentarz.

 

 

 

7407total visits,1visits today